2015 FAME SA Awards: Full list of nominations

The complete list of all nominations for  2015 FAME SA Awards by category.  Follow our live coverage of the 2015 FAME SA Awards to find out who will be taking the big win!

Here is a full list of all the nominees for this year’s FAME SA Awards in all the categories.

Best Male Actor

Gabriel Temudzani
Lesley Musina
Clement Maosa,
Cornet Mamabolo
Seputla Sebogodi
Mcdonald Ndou

Best Female Artist
Madhuva,
Judith Sephuma,
Candy Tsa Mandebele
Winnie Mashaba
Fiesta Black

Best Male Artist
Mpho Regalo
ChymaMusique
Da Capo
Colbert Mukwevho
Benny Mayangane

Best Radio Personality
Sydney Baloyi (Mungana Lonene),
DJ Complexion (Capricorn FM),
Lethabo Lejoy (Thobela FM)
Terry Mudau (Phalaphala FM)
Kwenista Makgaga (Thobela FM)
Hellen Seabi (Capricorn FM)
Jimmy Netshilulu (Phalaphala FM)
Maxwell (Capricorn FM)

Best Local Club DJ
DJ Complexion
DJ Lacosta
DJ Hellen Seabi
DJ Jahbza
DJ Nipro

Best Comedian
Thabang ER
Noko Mashaba
Kedibone Mulaudzi
Ashifashabba
Mashabela

Best Sports Personality
Dale Steyn (Cricket, Proteas)
Kgothatso Motjane (Tennis)
Molewane Mogale (USSA National Netball)
Caster Semenya (Athlete)
Mulomowandau Mathoho (Football)
Roda Mulaudzi (Sundowns Ladies and Banyana Banyana)

Philantropist of the Year
Kholofelo Lekganyane
Sapa Yopa

Legendary Award
Lydia Mokgokoloshi
Ntshavheni wa Luruli
Steve Kekana

Best Female Actress
Fulu Mugovhani,
Tshidi Vera,
Innocentia Makapila,
Rami Chuene,
Susan Ravuku,
Mogau Paulina Motlatswi

Best Dance
Chymamusique
Raps Vhafuwi
Candy Tsamandebele
Fiesta Black
DJ Ganyani
Da Capo

Best Gospel Artist
Winnie Mashaba
Rofhiwa
Worship House
Takie Ndou
Mpho Regalo
Lufuno Dagada

Best Hip Hop
SpaceMunna
Mopedy
Mizo Phyll
Percy Mukwevho
Masha Sarila
Rebovator Lepara

Best Group / Duo
Sido and Manana
Jazz Doctors
Worship House
Muzo Brothers
Cornerstone

Best Traditional Xitsonga Artist
Benny Mayengane
Dr Thomas Chauke
Joe Shirimane

Best Traditional Sepedi Artist
Mmampuru
Julia Aphane
Thabang Moreroa
Morwa Moche

Best Traditional Tshivenda Artist
Makhadzi Mpilo
Jinika
April Ramuthi
Malondolo
Alpheus Mathase

Best Newcomer
Tshibado Gadas
Mahlatse Vokal
Romeo
Mash Sarila
Unqle Chriz

Best of the Best Entertainer
Sapa Yopa
Chymamusique
Lesley Musina
Clement Maosa
Mashabela
Benny Mayengane,
Gabriel Temudzani,
Colbert Mukwevho,
Maduvha,
Raps Vhafuwi,
Rami Chuene


 

The awards ceremony will held on Saturday, 9 May at the University of Limpopo in Mankweng, Limpopo.